مروری بر دهه اول برگزاری جشنواره فیلم کوتاه تهران؛ از پیدایش تا استقلال

مروری بر دهه اول برگزاری جشنواره فیلم کوتاه تهران؛ از پیدایش تا استقلال

ادوار مختلف جشنواره فیلم کوتاه نشان می‌دهد که چهره‌های مختلفی از ابراهیم حاتمی‌کیا تا داریوش ارجمند در هیأت داوران آن حضور داشته‌اند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، سی‌وهفتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران به زودی برگزار خواهد شد. رویدادی که در تمام این سال‌ها محفلی برای عرضه آثار کارگردانان فیلم کوتاه سینمای ایران بوده است.

به همین مناسبت بر دوره‌های مختلف جشنواره مروری خواهیم داشت تا مخاطبان با سیر وقایع و چگونگی رسیدن این جشنواره به دوره سی‌وهفتم آشنا شوند.

در نخستین بخش ضمن مروری بر دهه اول جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران که از سال 1361 در تهران کار خود را آغاز کرد، نگاهی به مهم‌ترین اتفاقات دهه اول حیات این رویداد سینمایی خواهیم داشت. 

گام اول؛ همراه با جشنواره فیلم فجر

نخستین جشنواره انجمن سینمای جوانان ایران به عنوان بخش جانبی نخستین جشنواره فیلم فجر 12 تا 22 بهمن سال 1361 در سینما آفریقا، موزه هنرهای معاصر و تئاتر شهر به دبیری «محمدعلی اثنی عشر» برگزار شد. 

محمد اعتصامی، سیف‌الله داد، حمید دهقان‌پور، محمود نظرعلیان و ناصر عبدالهی هیأت داوران این دوره را تشکیل دادند.

این جشنواره جانبی در بخش فیلم‌های 8 و 16 میلی متری برگزار شد و در این دوره جایزه بهترین فیلم مستند کوتاه جنگ به فیلم‌های «خرمشهر شهر خون، شهر عشق» و «به کدام مکتب است» رسید.

مرتضی ممیز طراحی پوستر این دوره را عهده‌دار بود.

اسامی برگزیدگان اولین دوره جشنواره به این شرح است: «بر بال ملائک» بهترین فیلم مستند بلند جنگی، «من و مش کاظم» بهترین مستند داستانی، «آمریکا نابود است» بهترین مستند گردآوری، «خرمشهرشهر خون،شهر عشق» و «به‌کدام مکتب است» بهترین فیلم مستند کوتاه جنگ، «به شاگرد» برگزیده بخش اجتماعی، «یا زهرا» برگزیده بخش کارگردانی، «با هم برای ایثار» بهترین موسیقی سوژه عروسکی، «خرمشهر61» برگزیده فیلمبرداری، «بچه‌های دیار صفا» جایزه بهترین کارگردانی، «علمدار» برگزیده دو بخش بهترین فیلمبرداری و بازیگری، «زیر گنبد کبود» بهترین نورپردازی هشت میلی متری، همچنین «چهل شاهد» در بخش مستند و «درس امروز» در بخش داستانی برگزیده شدند. ابراهیم کیهانی هم جایزه بهترین تصویر و متن را از آن خود کرد.

این‌طور که مشخص است فضای جنگ و انقلاب در انتخاب سوژه‌های فیلم‌های کوتاه اثرگذار بوده است و در کل فضای جشنواره متأثر از فضای جنگ و دفاع مقدس بوده است.

گام دوم؛ برگزاری جشنواره در دو بخش اصلی و جنبی

دومین جشنواره فیلم کوتاه تهران به عنوان بخش تجربی همراه با دومین دوره جشنواره فیلم فجر، از 12 تا 22 بهمن 1362 برگزار شد. موزه هنرهای معاصر به عنوان محل برگزاری جشنواره در نظر گرفته شده بود و «حجت‌الله سیفی» دبیری این دوره را عهده‌دار بوده است.

حمید دهقان‌پور، مرتضی پوراظهاری، حجت‌الله سیفی و مجید جوانمرد هیأت داوران این دوره را تشکیل دادند.

جشنواره با بخش‌های اصلی آماتوری و بخش‌های جنبی «بهترین‌ها»، «یادها و خاطره‌ها»، «نگاهی به گذشته» و بخش «ویژه» میزبان مخاطبان بود. در این دوره برای تشویق سینماگران آماتور، به شهاب رضویان، علیرضا سلمان و محسن صمیمی هر کدام 10 حلقه فیلم سوپر8 و کریم هاتفی‌نیا یک نسخه کتاب فیلم مستند اهدا شد. طراحی پوستر این دوره را ابراهیم حقیقی عهده دار بوده است.

برخی از این چهره‌های فوق مانند شهاب رضویان امروز از کارگردانان فعال سینمای ایران‌اند.

اسامی برگزیدگان این دوره به شرح زیر است:

دیپلم افتخار بهترین بازیگر: مراد ابوالقاضی برای «من باید برم» و محمد وداری برای «تله»، دیپلم افتخار بهترین صداگذاری: محمد طلوع برای «بهترین خانه»، جایزه بهترین فیلمبرداری: علی میرقطبی برای «بر فراز اسرار»، جایزه بهترین تدوین: علیرضا سلمان برای «به یاد کربلا»، جایزه بهترین کارگردانی: کانون پرورش فکری برای «این رشته سر دراز دارد»، جایزه بهترین فیلم کوتاه: امیر شهاب رضویان برای «یکی دیگر» و کریم هاتفی‌نیا برای «تله»، دیپلم افتخار داوران: وحید زمانی برای «دوچرخه»، لوح زرین بهترین فیلم عروسکی: محمدرضا عابدی برای فیلم «بهترین خانه»، لوح زرین بهترین نقاشی متحرک: محسن صمیمی برای «درسی برای گنجشک»، لوح زرین بهترین کوتاه مستند داستانی: حسن میرچولی برای «زمین»، لوح زرین بهترین فیلم 16 میلیمتری: تهمینه اردکانی برای فیلم «بچه‌های بالاچلی».

فیلم , سینما , جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران ,

پوسترهای ادوار یکم تا دهم جشنواره فیلم کوتاه تهران

گام سوم؛ کوچ جشنواره از تهران به شیراز

جشنواره فیلم کوتاه تهران در سومین دوره برگزاری به عنوان بخش تجربی سومین دوره جشنواره فیلم فجر از 16 تا 22 بهمن 1363 در شیراز برگزار شد. سعید حاجی‌میری دبیری این دوره را برعهده داشت. در این دوره برای اولین بار پس از انقلاب یک جشنواره در شیراز برگزار شد.

بهروز افخمی، جواد سلیمی، کمال تبریزی، محمد آفریده و محمود ارژمند هیأت داوران این دوره را تشکیل دادند.

در سومین دوره کاتالوگی برای معرفی آثار جشنواره زیر نظر سعید حاجی‌میری منتشر شد که در آن نام مهدی سلیمی به عنوان مسئول اجرایی و ابراهیم حاتمی‌کیا، امیر سمواتی، هوشنگ خوش‌سیما، امیرشهاب رضویان به عنوان همکاران به چشم می‌خورد.

همچنین برای برگزیدگان جایزه ویژه استفاده از امکانات و سرویس‌های لازم برای تهیه یک فیلم حداکثر نیم‌ساعته با قطع 8 میلی‌متر در نظر گرفته شد. از اقدامات مهم بخش تجربی جشنواره فجر در این دوره افتتاح دفتر دائمی برای بخش سینمای تجربی بود.

اسامی برگزیدگان این دوره: دیپلم افتخار و جایزه بهترین فیلم جنگی داستانی: محمد ترکالکی برای «قاصد»، دیپلم افتخار و جایزه بهترین فیلم داستانی: قدرت اله کاویار برای «تلاش»، دیپلم افتخار و جایزه بهترین فیلم مستند: هلن حقانی‌راد برای «نساجی سنتی»، دیپلم افتخار و جایزه بهترین نقاشی متحرک: حسن خراسانی برای «باغ وحش کاغذی»، دیپلم افتخار و جایزه بهترین فیلمبرداری: شاپور نوری برای «تلاش»، دیپلم افتخار و جایزه بهترین فیلمنامه: قدرت الله صالحی برای «گازر»، دیپلم افتخار و جایزه بهترین کارگردانی: محمد ترکالکی برای «قاصد»، دیپلم افتخار و جایزه مخصوص هیأت داوران: غلامحسین پیرهادی برای «ناصر گلی».

گام چهارم؛ اداره جشنواره توسط شورای برگزاری

چهارمین دوره جشنواره از 7 تا 12 بهمن 1365 برگزار شد. این دوره از جشنواره توسط شورای برگزاری اداره می‌شد و بهمن آقایی دبیری آن را بر عهده داشت.

موزه هنرهای معاصر و مجتمع فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان محل برگزاری این دوره از جشنواره بود.

ابراهیم حاتمی‌کیا، محمد آفریده، سعید حاجی‌میری، کمال تبریزی، محمود ارژمند در بخش فیلم و هادی شفائیه، ناصر ابراهیمی و بهمن جلالی در بخش عکس هیأت داوران این دوره را تشکیل داده‌اند.

«سینمای تجربی و جشنواره‌ها» و «در مسیر تجربه» از بخش‌های جنبی این جشنواره بودند.

در این دوره 190 فیلم 8 و 16 میلیمتری با طول زمانی حدود 2 هزار و 200 دقیقه و 3 هزار و 200 عکس از 350 عکاس به دفتر جشنواره ارسال شد.

برگزیدگان این دوره در بخش 8 میلیمتری عبارتند از لوح زرین و دیپلم افتخار بهترین کارگردانی به محمد عرب برای «صیاد کوچولو» رسید. رضا نصیری وطن لوح زرین و دیپلم افتخار بهترین مستند را برای «آب آلوده» گرفت. لوح زرین و دیپلم افتخار بهترین نقاشی متحرک به حسن خراسانی برای «کوچ» رسید. همچنین مسعود یاردانی لوح زرین و دیپلم افتخار بهترین فیلمبرداری را برای «چرم، چرم خسروان» گرفت. دیپلم افتخار در موضوع جنگ به «بند» اثر شهید امیراسکندر یکه‌تاز رسید. همچنین دیپلم افتخار در موضوع جنگ، موضوع طراحی صحنه به اثر «درد کهنه» از جمال خیاطی اختصاص یافت.

در بخش 16 میلیمتری لوح زرین و دیپلم افتخار بهترین کارگردانی به «گریز» اثر محمدرضا سرکانیان تعلق گرفت، لوح زرین و دیپلم افتخار بهترین مستند نیز به «فرنگی سازی» اثر مهدی چخماقی رسید. «معاد» اثر شهید حسام قدرت لوح زرین و دیپلم افتخار بهترین نقاشی متحرک را دریافت کرد. لوح زرین و دیپلم افتخار بهترین فیلمبرداری به «فرنگی سازی» اثر مهدی خواجه حسینی رسید. لوح زرین و دیپلم افتخار بهترین تدوین را هم «حیات» اثر کار گروهی جهاد دریافت کرد.

جایزه ویژه هیأت داوران هم به فیلم مستند جنگ «حماسه فجر» ساخته غلامحسین پیرهادی رسید. دیپلم افتخار فیلمنامه داستانی «حیات» کار گروهی جهاد و دیپلم افتخار فیلم مستند را «کوئج» اثر فرهاد مهرانفر دریافت کرد.

گام پنجم؛ استقبال گسترده مخاطبان

پنجمین جشنواره سینمای جوان از 6 تا 12 بهمن 1366 برگزار شد. اعضای شورای برگزاری این دوره شامل علی مرادخانی (مسئول وقت مرکز اسلامی آموزش فیلمسازی)، پرویز صمدی مقدم (دبیر جشنواره سینمای جوان) و مهدی مسعودشاهی (مدیر وقت مرکز گسترش سینمای نیمه حرفه‌ای و تجربی) می‌شود.

موزه هنرهای معاصر و سینما کودک و نوجوان میزبان مخاطبان این دوره از جشنواره بودند و داریوش ارجمند، ابوالفضل جلیلی و ابراهیم حاتمی‌کیا هیأت داوران این دوره را تشکیل دادند.

نگاهی به جشنواره استان‌ها، در مسیر تجربه، جنگ، تجربه اول، مروری بر دیگر جشنواره‌ها، نمایش ویژه، مرور بر عکس‌های برگزیده و جشنواره‌های عکس استانی از بخش‌های جانبی این دوره از جشنواره بودند.

برگزیدگان دوره پنجم جشنواره در بخش 16 میلیمتری به این شرح است: برگ سیمین بهترین فیلمبرداری به «انتقال» اثر مهدی برادر خامنه رسید. برگ سیمین بهترین فیلمنامه هم به اثر «ترا من چشم درراهم» اثر خسرو اسدی تعلق گرفت. برگ سیمین بهترین کارگردانی را «انتقال» اثر محمد اسلامی به خانه برد. برگ سیمین بهترین نقاشی متحرک هم به «پایان طفولیت» اثر مهران سپهران تعلق گرفت. برگ سیمین بهترین فیلم مستند را «انگور» ساخته خسرو زاده دریافت کرد. همچنین برگ سیمین بهترین فیلم داستانی به «همبازی» اثر فرزانه رحیم‌پور تعلق گرفت. برگ سیمین بهترین برگزیده استان‌ها را «وارثین» اثر فرشته سرابندی از آن خود کرد. برگ سیمین بهترین فیلم بخش جنگ هم به از خرمشهر تا ابدیت» به اثر علیرضا اسلامیان رسید.

در بخش 8 میلیمتری هم عبارتند از بهترین فیلمبرداری: اصغر جاوید برای «جای پا»، بهترین فیلمنامه: مهدی حقی برای «او مثبت»، بهترین تدوین: الله‌کرم رضائی‌زاده برای «تولدی در آتش»، بهترین کارگردانی: جواد شمقدری برای «ساحل نخل‌های سرخ»، بهترین فیلم مستند: علی آقابابایی برای «انتظار»، بهترین فیلم داستانی محمود نظرعلیان برای «جای پا»، جایزه ویژه داوران: «ساحل نخل‌های سرخ».

این دوره با استقبال گسترده مخاطبان همراه شد، همچنین یکی از جلسات نقد و بررسی به ارزیابی آثار ساخته شده توسط فیلمسازان زن اختصاص یافت.

گام ششم؛ برگزاری جشنواره زیر نظر معاونت سینمایی

ششمین دوره جشنواره سینمای جوان 6 تا 12 فروردین سال 1367 برگزار شد. این جشنواره هم همانند دو دوره قبل به دو حوزه فیلم و عکس اختصاص داشت.

پرویز صمدی مقدم دبیر این دوره بود که در موزه هنرهای معاصر برگزار شد. 

مجید قاری‌زاده، فرهاد صبا، کریم زرگر، مهدی رحیمیان، محسن شیخی و محمد ارژمند در بخش فیلم و مجید مسچی، کامران جبرئیلی و ناصر براهیمی در بخش عکس هیأت داوران این دوره را تشکیل دادند.

«فوت کوزه‌گری» (حسن خراسانی)، «حسین به روایت تعزیه» (کاوه بهرامی مقدم)، «در پی عبور» (محمدرضا سرکانیان)، صدای زنگ من (ابوالفضل عطار)، «یک الف ناقابل» (محمد عرب)، «روح بختیاری» (سید جلیل حسینی)، «تحفه» (محمد حسین سروری)، «نمایش» (علی ملکی)، «بار پاز» (حسین حاجی ده‌آبادی)، «زیره کوهی» (علی اکبر آتشین)، «بغ» (کارگروهی)، «راز و بابونه‌ها» (یوسف اکرمی)، بال‌های بیداری (رضا مقصودی) آثار برگزیده این دوره بودند.

این دوره زیر نظر معاونت سینمایی و با امکانات سینمای جوان برگزار شد و مجید اخوان طراح پوستر آن بود.

گام هفتم؛ افزایش حضور فیلمسازان زن

موزه هنرهای معاصر 8 تا 12 فروردین سال 1368 میزبان هفتمین دوره جشنواره سینمای جوان بود و پرویز صمدی‌مقدم دبیری این دوره را برعهده داشت.

ابوالفضل جلیلی، ابراهیم حاتمی‌کیا، ایرج تقی‌پور، منوچهر خوش‌مرام در بخش فیلم و مجید مسچی، نصرت‌الله کسرائیان، بهمن جلالی، فرزانه هاشمی و محمد اسلامی در بخش عکس هیأت داوران این دوره را تشکیل دادند.

برگزیدگان در بخش فیلم‌های 8 میلیمتری در این دوره عبارتند از برگ زرین و یادواره افتخار بهترین صداگذاری: «دوباره بر خاک» (ساعد نیک ذات)، بهترین تدوین: «هستم اگر می‌روم» (سعید پور اسماعیلی)، بهترین فیلمبرداری: «آرزو» (ساعد نیک ذات)، بهترین فیلمنامه: «دوباره بر خاک» (ابوالفضل عطار)، بهترین متحرک‌سازی «تلخ و شیرین» (کاظم فیصلی)، بهترین مستند: «گل کویر» (طیبه فلکیان).

همچنین در بخش فیلم‌های 16 میلیمتری برگ زرین و یادواره افتخار بهترین صداگذاری به «شهری چون بهشت» اثر مهدی احمدی رسید. برگ زرین و یادواره افتخار بهترین تدوین را هم «شعله در فراموشی» اثر محمدمهدی چخماقی دریافت کرد. برگ زرین و یادواره افتخار بهترین فیلمبرداری به «سایه‌ای در سکوت» اثر محمدرضا سرکانیان تعلق گرفت. برگ زرین و یادواره افتخار بهترین فیلمنامه به «ماه تا خورشید» و «عکس عکس» به ترتیب اثر مسعود صبری و مهدی عبدالهی اهدا شد. برگ زرین و یادواره افتخار بهترین کارگردانی به «گلن» اثر محمدحسن دامن زن و مهدی ودادی اختصاص یافت. برگ زرین و یادواره افتخار بهترین نقاشی متحرک را «خبر روز» اثر اسداله بیناخواهی دریافت کرد. برگ زرین و یادواره افتخار بهترین مستند را «آستان» اثر علیرضا غارویانی دریافت کرد. برگ زرین و یادواره افتخار بهترین داستانی به «عکس عکس» ساخته مهدی عبدالهی رسید.

در این دوره تغییراتی در بخش عکس رخ داد از جمله آن‌ها حذف موضوع و حذف جداسازی بین عکاسان حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای بود. از امتیازات این دوره نسبت به سال‌های قبل افزایش فعالیت زنان و دختران در زمینه کارگردانی، فیلمبرداری و دیگر رشته‌ها بود و ابراهیم حقیقی طراحی پوستر این دوره را برعهده داشت.

گام هشتم؛ حذف بخش عکس از جشنواره

هشتمین دوره جشنواره سینمای جوان 5 تا 9 شهریور سال 1369 برگزار شد. این دوره تنها در بخش فیلم برگزار شد. پرویز صمدی مقدم دبیر این دوره بود.

انسیه شاه‌حسینی، رخشان بنی اعتماد، محمود کلاری، بهروز غریب‌پور، علی معلم و محمدعلی حسین‌نژاد هیأت داوران این دوره را تشکیل دادند.

برگزیدگان این دوره در بخش فیلم‌های 8 میلیمتری عبارتند از برگ سیمین و یادواره افتخار بهترین صدابرداری: «کوره» علی رحمانی، بهترین تدوین: «دیدنم آرزوست» سید محمد طاهریان، بهترین فیلمبرداری: «در تاریخ او» علی محمد قاسمی، بهترین فیلمنامه: «شکار» حمید آل حمودی، بهترین کارگردانی: «شکوفه‌های نیاز» مرجان شاملو، بهترین متحرک‌سازی: «جنگ و صلح» هوشنگ کلهر، بهترین مستند: «نانی از گل» سعید معتمدی، بهترین داستانی: «در تاریخ او» مهرداد اسکویی، بهترین صداگذاری: «در تاریخ او» حمید امانی، یادواره افتخار: «حباب» کاوه بهرامی مقدم.

همچنین در فیلم‌های 16 میلی متری اسامی برگزیدگان به این شرح است: برگ سیمین و یادواره افتخار بهترین صدابرداری: «کوره‌های آتش» صادق جوادی، بهترین تدوین «کتاب» رسول بابارضا، بهترین فیلمبرداری: «تالاسمی» مسعود امامی، بهترین فیلمنامه: «تالاسمی» محمد عرب، بهترین کارگردانی: «کولی‌ها» محمد سیف‌زاده، بهترین مستند: «کولی‌ها» محمد سیف‌زاده، بهترین داستانی: «کوره‌های آتش» نادر مقدس.

بیژن جناب طراحی پوستر دوره هشتم را عهده دار بود.

گام نهم؛ حذف بخش جنبی و مرور

نهمین دوره جشنواره سینمای جوان 18 تا  22 شهریور سال 1370 برگزار شد. وحید طوفانی اصل دبیر این دوره بود. میزان این دوره هم مانند دوره قبل سینما کانون بود. 

محمود ارژمند، محمد آفریده، ابوالفضل جلیلی، علیرضا زهادی و خیریه بیگم حائری‌زاده در بخش فیلم و سیف‌الله صمدیان، مجتبی آقایی سربزه، امیرعلی جوادیان، کاوه گلستان و محمد ستاری در بخش عکس هیأت داوران این دوره را تشکیل دادند.

«جشنواره جشنواره‌ها»، «تجربه‌ها»، «آثار موفق عکاسان با تجربه ایرانی»، «نمایش اسلاید از آثار عکاسان بزرگ دنیا» از بخش‌های جانبی این دوره بودند.

برگزیدگان بخش جوانان در این دوره به شرح زیر است:

برگ بلورین و یادواره افتخار بهترینی صداگذاری: «خانه شیشه‌ای» سیدرضا صافی، بهترین تدوین و فیلمبرداری: «تابستونو چکار کنم» علی محمد قاسمی، بهترین فیلمنامه: «سایه دیروز» سعید شاه‌حسینی و «13بار» محمدتقی علیشاهی، بهترین تیتراژ: «فصل شب» حسن صلح‌جو، بهترین کارگردانی: «سایه دیروز» سعید شاه‌حسینی، بهترین کارگردانی: «فصل شب» حسن صلح‌جو، بهترین داستانی: «سایه دیروز» سعید شاه‌حسینی، بهترین مستند: «رشته بران» عباس عرب‌زاده، جایزه ویژه هیئت داوران به بازیگر: «سایه دیروز» مرضیه شاه‌حسینی و «فصل شب» محمد بهرامیان، جایزه ویژه به فیلمنامه: «تشنه» زهرا میرحسینی، تقدیر و یادواره افتخار: «گمشده‌ای در غبار» سیمین سرابندی و «فضای خاکی» محمد حمیدی مقدم، «تولدی دیگر» فریده کشمیری، «نگهبان» یحیی رحمتی، «باری دیگر زندگی» یحیی کریم‌آبادی، «سفر چند سالکان» مجید فهیم‌خواه، «دیوسار» افشین علیزاده، «فضای خاکی» محمد حمیدی، «سفر چند سالکان» نادر معصومی و نیما زاهدی.

همچنین برگزیدگان بخش جوان به این شرح است: برگ بلورین و یادواره افتخار بهترین تدوین: «شویه» فریما نمازی، بهترین فیلمبرداری: «تولدی دیگر-فضای خاکی-فصل شب» امیر قلعه جوزدانی-مصطفی مروست، بهترین کارگردانی: «معیشت» محمدرضا بحری، بهترین فیلم داستانی: «معیشت» محمدرضا بحری، فیلم انیمیشن «کلوچه» مریم فهیمی مهدی‌آبادی، جایزه ویژه، برگ بلورین و یادواره افتخار به «قطره‌ای از دریا» حسن لطفی-مرتضی متولی، انیمیشن «در» حمیدرضا پوردیلمی، مستند «هفت تابلو به یاد خواهرم» اشرف موسی‌خانی، مستند «سمنو» فریبا غنی‌شایسته، «معیشت» محمدرضا بحری، «یادگار دوست» حمید خضوعی ابیانه.

تغییر عمده این دوره حذف بخش جنبی و مرور یک سال سینمای جوان و افزودن بخش‌های جشنواره جشنواره‌ها و تجربه‌ها بود.

گام دهم؛ نظرسنجی از مخاطبان برای انتخاب بهترین فیلم

در ادامه مرور سی‌وشش دوره گذشته جشنواره فیلم کوتاه تهران به دوره دهم می‌پردازیم که از 9 تا 12 شهریور سال 1372 در فرهنگسرای بهمن برگزار شد. 

وحید طوفانی اصل دبیر این دوره بود و امیر لطفیان، مجتبی آقایی، ابراهیم تجدد علیزاده جزو شورای برگزاری بودند.

نادر ابراهیمی، جهانگیر الماسی، عبدالله باکیده، محمدعلی طالبی و معصومی انصاری در بخش فیلم و مجتبی آقایی، بهمن جلالی، محمد ستاری، محمد غفوری، افشین شاهرودی، اسماعیل عباسی و فرزاد هاشمی در بخش عکس هیأت داوران این دوره را تشکیل دادند.

معرفی فیلمساز ، تجربه فیلمسار، فیلم و فیلمنامه از بخش‌های جانبی این دوره بودند.

آثار برگزیده این بخش به شرح زیر است: «جهله» کوروش گرمساری، «گلبرگ» فرشته کریم‌بلند، انیمیشن «کلید» اسحاق عرب، «نان» جعفر نصیری شهرکی، «جهله» سهیل ارجمند، «تلاش آبی» سلیمان رضایی، «در انتظار فردا» حسن جوانبخت، انیمیشن «یک گل کوچک» سیاوش زرین‌آبادی، «طرقه» صمد غلام‌زاده، «شوری دیگر» محسن شهابی، «آن دور دست‌ها» شمس‌الله دایی‌زاده.

در این دوره از جشنواره هر روز برای انتخاب بهترین فیلم از مهمانان و تماشاگران نظرسنجی می‌شد. برای این دوره دو پوستر طراحی شد.

همچنین هر روز دو نشریه به نام «بازتاب» ویژه عکس و «روزانه» ویژه فیلم منتشر می‌شد.

در گزارش‌های بعدی ادامه ادوار جشنواره فیلم کوتاه منتشر خواهد شد.

سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران به دبیری سیدصادق موسوی از 7 آبان آغاز می‌شود.

انتهای پیام/

واژه های کاربردی مرتبط
واژه های کاربردی مرتبط
پربیننده‌ترین اخبار فرهنگی
مهمترین اخبار فرهنگی
مهمترین اخبار تسنیم
کارگزاری فارابی
triboon